Odzyskiwanie danych z karty

odzyskiwanie danych z karty SD, mSD, MS, CF i innych to zagadnienie które ma wiele wątków pobocznych. Po pierwsze uszkodzenia musimy podzielić na logiczne, takie jak sformatowanie karty, problem z partycjonowaniem, błędy logiczne i bad sectory i fizyczne – uszkodzenie kontrolera, uszkodzenie fizyczne karty.

odzysk danych z karty

O ile w większości przypadków uszkodzeń logicznych odzyskanie danych sprowadza się do możliwie najdokładniejszego wykonania kopii posektorowej, a następnie odnalezienia struktur logicznych w takim zrzucie, a stopień trudności zależy właściwie tylko od stanu samej pamięci i czasu poświęconego na wykonanie takiej kopii, o tyle uszkodzenia fizyczne to już zupełnie inny poziom skomplikowania. O wiele wyższy i często trwający dni, tygodnie, a nawet miesiące.

Odzyskanie danych z karty po formacie

Tutaj są dwie możliwości. Jeśli karta została sformatowana szybkim formatem, np. w komputerze, odzyskanie danych jest bardzo proste i zwykle nawet z oryginalną strukturą logiczną ponieważ usunięty jest tylko wpis o partycji. Ale są też przypadki bardzo trudne, gdzie kartę sformatował np. aparat Sony. Powoduje to, że podgląd każdego sektora wskazuje, że jest pusty. Wynika to z informacji przekazywanych przez kontroler karty by pokazywał wszędzie zera, a nie jest to faktyczny stan zawartości. Nagraliśmy został na ten temat film:

Odzyskanie danych z karty po formacie

Odzyskiwanie danych z karty niewykrywanej

Tutaj jest wiele powodów dla których karta może nie być wykrywana przez system operacyjny. Albo wyświetlany jest monit o konieczności sformatowania karty, a sam nośnik wykrywany jest z 0MB pojemności. Najczęściej jest to spowodowane uszkodzonym kontrolerem, ale także zdegradowanymi komórkami pamięci. Z najprostszych metod, które czasem pozwalają z takiej karty odzyskać dane, jest podłączenie poprzez ISP do urządzenia typu Easy-jtag. Mamy o tym również film:

Odzyskanie danych z karty mSD poprzez ISP

Prosta, choć czasochłonna metoda.

Kolejnym krokiem, jeśli odczyt przez ISP nie daje rezultatu, jest odczyt poprzez protokół NAND, korekcja błędów i ich doczytanie, poskładanie w logiczną całość symulując działanie kontrolera, a następnie odbudowa struktury logicznej. Wykorzystujemy w tym celu narzędzia VNR Rusolut, Flash-Extractor oraz PC3000 Flash. Każde z nich ma swoje zalety, które można wykorzystywać w danym przypadku.

odzyskanie danych z karty mSD
Odzyskanie danych z karty mSD po protokole NAND

Film na temat odzyskania danych z karty mSD po protokole NAND:

Odzyskanie danych ze złamanej karty pamięci

Tylko poprzez protokół NAND można spróbować odzyskać dane z pękniętej lub złamanej karty pamięci. Choć szanse są w większości przypadków nikłe i jeśli dojdzie do pęknięcia kryształu pamięci, oznacza to bezpowrotną utratę danych. Film na ten temat zamieściliśmy poniżej:

Opracowanie pinoutu technologicznego w kartach pamięci

Jeśli we własnej bazie rozwiązań nie posiadamy karty o podobnym układzie wyprowadzeń elektronicznych, konieczne jest opracowanie nowego pinoutu w celu poprawnego podłączenia do modułu pamięci, które to pozwoli odczytać dane z nośnika. Proces taki pokazaliśmy na wideo poniżej:

Opracowanie pinoutu dla pamięci monolitycznych

Nasz kanał na Youtube

jeśli interesujesz się tematyką odzysku danych: SGdata

Jeśli masz kartę z której chcesz odzyskać dane, skontaktuj się z nami tu: kontakt lub od razu wypełnij formularz zlecenia i wyślij kartę na darmową ekspertyzę.

Odzyskanie danych ze złamanej karty pamięci
Odzyskanie danych ze złamanej karty pamięci

Odzyskiwanie danych z karty CF – compact flash

Karty compact flash są głównie wykorzystywane w profesjonalnych aparatach fotograficznych i dzięki swojej dużej pojemności i prędkości działania, bardzo dobrze spełniają się przy zapisie wysokiej jakości zdjęć oraz filmów.  Większość kart Compact Flash dostępna na rynku to tanie, wymienne nośniki danych, oparte o pamięć NAND MLC.

Odzyskanie danych z karty CF

Odzyskujemy dane z kart takich producentów jak:

ADATA
ATP
Canon
Fujifilm
INTEGRAL
Kingston Technology
Kodak
Lexar
Memorex
Olympus
Panasonic
PNY
Pretec
Red Digital Cinema
Ritek
Sandisk
Samsung
Sony
Toshiba
Transcend
Verbatim
UMAX
KingMemory
WARIS
Wilk Elektronik

i wiele innych

Call Now Button