Odzyskiwanie danych z pendrive

Odzyskiwanie danych z pendrive

Urządzenie złożone z kontrolera, pamięci, paru elementów elektroniki to często najtrudniejsze zadanie jakie trafia się laboratorium odzyskiwania danych. Ale po kolei… bo odzyskiwanie danych z pendrive to bardzo ciekawy temat…

Uszkodzenia logiczne

Pendrive sformatowany, dane usunięte czy nośnik który po podłączeniu do portu USB wyświetla komunikat o konieczności sformatowania (ale pojemność nośnika we właściwościach jest prawidłowa, choć są wyjątki od tej reguły) to te najprostsze przypadki. Zwykle wystarcza wykonanie kopii posektorowej do pliku, a następnie odbudowa czy bezpośredni dostęp do struktury logicznej i odzyskanie danych. Z pomocą takich programów jak DMDE czy UFS Explorer lub z wykorzystaniem Data Extractor z pakietu PC3000 możemy w większości takich przypadków pomóc.

odzysk danych z pendriva
Pendrive o budowie monolitycznej

Uszkodzenia fizyczne

Złamane złącze USB

Bardzo częstymi przypadkami trafiającymi na odzysk danych z pendrive są te, gdzie na skutek upadku, przygniecenia i innych zdarzeń losowych(moim ulubionym przykładem jest kontroler na lotnisku, który upuścił laptopa osoby sprawdzanej z podpiętym USB, a całe zdarzenie podsumował prostym „ups”) uległo uszkodzeniu złącze USB. W większości przypadków ponowne wlutowanie złącza rozwiązuje problem. Czasem jednak część ścieżek na płytce drukowanej również ulega uszkodzeniu i wtedy z pomocą miernika i mikroskopu konieczne jest sprawdzenie stanu takiej elektroniki. Po wykonaniu koniecznych napraw zwykle udaje się uzyskać dostęp do danych.

Odzyskanie danych z pendrive ze złamanym złączem

Zdegradowane komórki pamięci

Bywa też, że odzysk danych pendriva nie jest aż tak prosty. Zdarzają się nośniki w których wyświetla się zawartość ale dostęp do danych jest utrudniony, albo niemożliwy. Często otwierane dane nie są sprawne. Zwykle powodem jest zły stan pamięci. Wtedy konieczna jest możliwie najdokładniejsza kopia posektorowa z wielokrotnymi przebiegami mającymi na celu doczytanie brakujących sektorów z wykorzystaniem PC3000 lub USB Stabilizatora. Bardzo często udaje się w ten sposób wykonać prawie pełną lub idealną kopię i odzyskać dane. Ale gdy stan komórek pamięci jest zły pozostaje odczyt bezpośrednio z modułu pamięci, doczytanie błędów i poskładanie w logiczną całość jak na filmie poniżej:

Odzyskanie danych z pendriva ze zdegradowaną pamięcią
odzysk danych z pendrive
Odbudowa struktury logicznej z wykorzystaniem VNR Rusolut

Kolejny przykład to nośnik aż tak zdegradowany, że w ogóle nie daje oznak działania po podłączeniu do komputera:

odzysk danych z pendrive niewykrywanego

Czasem, gdy pendrive jest uszkodzony (np. wykrywany jest z zerową pojemnością) i konieczny jest odczyt po protokole NAND, ale pamięć to tzw. blob, czyli zalany tworzywem moduł pamięci, którego nie da się wylutować, pozostaje dostać się do pamięci od strony kontrolera.

odzysk danych z pendrive
Pendrive blob

Często wymaga to opracowania tzw. pinoutu w celu identyfikacji linii danych oraz linii zarządzania transmisją danych. Poniżej przedstawiamy film z takiego procesu:

opracowanie pinoutu w pendrive

Odzyskiwanie danych z pendrive o budowie monolitycznej

odzyskiwanie danych monolit
Pendrive o budowie monolitycznej

Odzyskiwanie danych z pendrive o budowie monolitycznej, to najtrudniejsze przypadki odzyskiwania danych. Po pierwsze konieczne jest podłączenie ponad 16-tu przewodów na przestrzeni często nie przekraczającej 1cm2. Po drugie bardzo wielu producentów stosuje różne i często bardzo skomplikowane wyprowadzenia technologiczne. Oznacza to, że dla prawie każdego urządzenia konieczne jest opracowanie pinoutu.

Podłączenie analizatora logicznego w celu odnalezienia pinoutu

Gdy już mamy opracowany pinout lub mieliśmy go we własnej bazie rozwiązań, konieczne jest poprawne zalutowanie urządzenia i uzyskanie ID pamięci jako potwierdzenia, że mamy dostęp do zawartości. Następnie konieczne jest wykonanie zrzutu pamięci, znalezienie ECC(LPDC póki co nie jest wspierane), korekcja błędów, doczytanie niepoprawnie odczytanych stron/bloków, a następnie symulacja pracy kontrolera w celu odbudowy struktury logicznej.

odzysk danych z pendrive o budowie monolitycznej
Poprawnie wykrywana pamięć z pełnym ID w VNR Rusolut

Zapraszamy do obejrzenia filmu z takiego procesu, gdzie opracowany został nowy pinout i odzyskane dane:

odzysk danych z pendrive

Jeśli chcesz zobaczyć więcej przypadków odzyskiwania danych przeróżnych nośników, koniecznie zajrzyj na nasz profil na Youtube: SGdata

A jeśli spotkało Cię nieszczęście utraty dostępu do danych z pendrive, wypełnij formularz zlecenia i wyślij go do nas na bezpłatną ekspertyzę.

Call Now Button